Рішення Пентагону(міністерство оборони США) призупинити постачання деяких видів озброєння Україні стало несподіванкою не лише для багатьох українських і європейських посадовців. У США стверджують, що про це попередньо не знали навіть у Держдепартаменті та Конгресі.
Новина, нібито, застала зненацька навіть близьке оточення Дональда Трампа, пише видання Politico.
- Як це вдарить по Україні?
- Як реагують на таке рішення Пентагону у самих США?
- Як реагують на нього у Європі?
- Чи не є воно частиною домовленостей із Росією?
- Чи є надія, що США переглянуть це рішення?
Радіо Свобода зібрало нові подробиці із публікацій західних медіа.
Офіційні пояснення
«Протягом чотирьох років правління адміністрації Байдена ми роздавали зброю та боєприпаси, не замислюючись над тим, скільки їх у нас є. Дональд Трамп пообіцяв ставити інтереси США на перше місце», – заявив 2 липня речник Пентагону Шон Парнелл.
Дональд Трамп пообіцяв ставити інтереси США на перше місцеШон Парнелл
За часів адміністрації Джо Байдена брифінги для преси в американському оборонному відомстві відбувалися щодня, зараз вони – вкрай рідко. І журналісти користувалися нагодою, щоб прояснити якомога більше деталей про рішення, яке застало зненацька багатьох впливових чиновників по обидва боки океану.
Пентагон, як повідомив його речник, пропонує президентові США варіанти допомоги Україні, які відповідають цілі Трампа: закінчити війну.
Речник Пентагону Шон Парнелл під час брифінгу для журналістів. Вашингтон, США, 17 березня 2025 року
При цьому у відомстві, за їхніми словами, керуються принципом «Америка передовсім». На тлі занепокоєнь щодо вичерпання власних запасів, там вирішили переконатися, що американська армія має все необхідне для виконання місії «будь-де, будь-коли та по всьому світу».
«Наше завдання – дати президенту чітке розуміння, скільки в нас боєприпасів і куди ми їх передаємо», – сказав Парнелл.
Наслідком цього аудиту зброї, нібито, і стала призупинка постачання деяких видів озброєння Україні, яка четвертий рік відбиває повномасштабну агресію Росії.
У Пентагоні кажуть про цей крок як тимчасовий. Та видання The Economist пише, що в Україні вважають інакше. Підозрюють, що за обліком арсеналів ховається мета підштовхнути Київ до політичних поступок Москві.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Кремль відреагував на зупинку США постачання деяких видів зброї Україні«Сюрприз» для соратників Трампа
Рішення Пентагону застало деяку зброю вже на шляху до України. Частина перебувала на території Польщі, повідомило The Wall Street Journal.
Співрозмовники видання стверджують, що це стосується «понад двох десятків ракет Patriot PAC-3, понад двох десятків систем протиповітряної оборони Stinger, ракет повітря-земля Hellfire та понад 90 ракет повітря-повітря AIM».
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш висловив жаль щодо цього рішення Вашингтона.
Потрібно й надалі з усією рішучістю підтримувати Україну, що в інтересах Польщі та ЄвропиВладислав Косіняк-Камиш
«Я б хотів, щоб усе відбувалося навпаки… Потрібно й надалі з усією рішучістю підтримувати Україну, що в інтересах Польщі та Європи», – зазначив очільник польського Міноборони.
Видання Politico повідомляє, що рішення Пентагону застало зненацька багатьох як на Капітолійському пагорбі, так і в адміністрації Трампа.
«Гадаю, все це зробив директор з питань політики Пентагону – цей (Елбрідж – ред.) Колбі… Я навіть не впевнений, що тут консультувалися з [держсекретарем – ред.] Рубіо… В Білому домі є внутрішні розбіжності», – цитує видання конгресмена-республіканця Майкла Маккола.
Марко Рубіо тимчасово виконує обов’язки радника з питань нацбезпеки після звільнення Майка Волца.
У публікації сказано, що керівництво Пентагону не консультувалося ні з Держдепартаментом, ні з командою спецпредставника з України Кіта Келлога, перш ніж зупинити подальший рух критично важливого озброєння із Польщі до України.
Голова політичного відділу Пентагону Елбрідж Колбі, якому ЗМІ приписують схвалення рішення, називає заяви про раптовість звістки «спробою зобразити розкол, якого не існує».
У Конгресі просять Дональда Трампа про терміновий брифінг щодо ситуації з постачанням озброєння Україні.
Республіканець Браян Фіцпатрік звернувся до президента США й наголосив, що стурбований таким рішенням у час, коли Росія веде літній наступ і посилює повітряні удари по Україні.
«Зараз вирішальний момент: на хоробрість України потрібно і далі реагувати діями, і США мають зберегти лідерську роль», – наголосив Фіцпатрік.
Наслідки для України?
Водночас, у самому Держдепартаменті не підтверджують, що призупинення постачань озброєння стало для них сюрпризом.
Речниця зовнішньополітичного відомства США Темі Брюс зауважила, що постачання всієї зброї Україні не призупинене.
Є багато інших надійних варіантів і зусиль щодо ситуації в Україні з озброєннямТемі Брюс
«Це не означає припинення нашої допомоги Україні або постачання зброї. Це одна подія в одній ситуації… Як ви чули від Міністерства оборони, є багато інших надійних варіантів і зусиль щодо ситуації в Україні з озброєнням», – наголосила Брюс.
Коментуючи можливе послаблення тиску на Росію в контексті мирних переговорів, посадовця зауважила, що «це не буде фактором», і знову наголосила, що не йдеться про всю зброю.
«Ми повинні бути обережними в оцінці характеру того, що щойно сталося, з огляду на нашу незмінну прихильність до України», – зауважила Брюс.
Військово-повітряна база США в Дуврі. Піддони зі 155-мм снарядами для доставки до України. Штат Делавер, 29 квітня 2022 року
Протилежну інформацію поширює видання The Economist.
Із посиланням на українських посадовців стверджує, що фактично були зупиненні всі постачання, включно з боєприпасами й запчастинами.
Наслідки для України проаналізувала низка західних видань.
За оцінками Financial Times,останню американську зброю Сили оборони України вичерпають за два-три місяці.
Повного обвалу фронту, сказано в публікації, очікувати не варто. Однак відступати українським військовим, яким буде «дуже важко», доведеться швидше.
Якщо Росія здобуде перемогу у своїй агресивній війні, то це станеться... через американську безпорадністьThe Washington Post
Рішення Пентагону відчує на собі й український тил.
NYT писало про послаблення здатності України відбивати російські удари з повітря.
Ракети до ЗРК Patriot вважаються єдиними, здатними перехоплювати російську балістику. Їх запасів, зауважуєBild, вистачить до кінця літа.
У редакційній колонці The Washington Post сказано, що рішення США у «переломний момент війни» може обернутися для України «руйнівними й незворотними наслідками». Команда видання зауважує, що Росія має перевагу у війні на виснаження.
«Що в України справді було, то це тверда підтримка Сполучених Штатів. Тепер коли Трамп заморозив зброю, це під питанням. Якщо Росія здобуде перемогу у своїй агресивній війні, то це станеться не через відсутність рішучості України. Це станеться через американську безпорадність», – пише газета.
Володимир Зеленський і Дональд Трамп, Гаага, 25 червня 2025 року
Президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленськийможуть обговорити припинення поставок деяких ключових видів зброї зі Сполучених Штатів до Києва під час телефонної розмови 4 липня, повідомило видання Financial Times із посиланням на неназвані джерела. За повідомленням, Зеленський також порушить питання потенційних майбутніх продажів зброї. Офіційно про цю розмову поки що не інформували ані Офіс президента України, ані Білий дім.
Реакції у Європі
Якщо для певної частини американського істеблішменту звістка про призупинення постачань Україні зброї від США стала несподіванкою, то для Європи – поготів. І це підтверджує матеріал видання Bloomberg.
Його співрозмовники стверджують, що деякі посадовці в Європі «були приголомшені» новинами з Вашингтона. Надто – після саміту НАТО, де Трамп обіцяв розглянути надання Україні додаткових систем Patriot. І президента України Зеленського після окремої зустрічі з ним на полях саміту президент США називав «чудовим».
Це також і в інтересах США – щоб Україна не програла цю війнуМарк Рютте
FT повідомило,що рішення призупинити постачання у Вашингтоні схвалили ще на початку червня. Тобто – задовго до зустрічі президентів у Гаазі.
Невдале завершення однієї з них у лютому вже мало наслідком зупинку передачі озброєння Україні й обміну розвідданими. Нині ж раніше схвалене рішення набуло чинності лише зараз.
Зупинення постачання зброї зі Сполучених Штатів стосувалося не лише України, а й інших країн, пише CBS News із посиланням на джерело у Білому домі. Деякі інші країни також були «перекласифіковані» – тобто виведені зі списку пріоритетних одержувачів американських озброєнь і боєприпасів, але список таких країн не уточнюється, йдеться у публікації.
Співрозмовники Bloomberg кажуть, що європейські держави звернулися до Білого Дому за його роз’ясненням. Повідомляється й про сподівання на пом’якшення або зміну американської позиції.
Генсекретар НАТО Марк Рютте закликав США продовжити підтримку України:
«Розумію, що США мають піклуватись про свої запаси зброї. У той же час ми повинні допускати певну гнучкість… В короткостроковій перспективі Україна не може обійтись без усієї підтримки, яку вона може отримати… Це також і в інтересах США – щоб Україна не програла цю війну»
Під загрозою опиняється допомога Україні й за іншими напрямами.
Чехія, чиє керівництво шукало для неї снаряди по всьому світу, – готується до парламентських виборів. Президент Петр Павел не виключає, що вони, зрештою, змінять уряд. До влади може прийти Андрей Бабіш, що виступав проти допомоги українським біженцям.
Президент Чехії Петр Павел виступає на формуі GLOBSEC Forum 2025. Прага, 12 червня 2025 року
Пріоритети нової влади чеському президентові поки оцінити важко. Відтак – і гарантувати, що ініціатива з пошуку боєприпасів для України збережеться.
«Я обговорив з ними [політсилами - ред.] необхідність збереження тих самих принципів у сфері безпеки і зовнішньої політики навіть після виборів. Однак, звісно, зараз я не можу дати гарантій - багато чого залежатиме від їхніх підсумків», – заявив BBC Петр Павел.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, президент України Володимир Зеленський та Генеральний секретар НАТО Марк Рютте на оборонному форумі НАТО в кулуарах саміту НАТО. Гаага, Нідерланди. 24 червня 2025 року.
Прогалину, створену браком постачань від США, Європа не може заповнити, бо просто немає чим, пише The Washington Post.
Як стверджують аналітики видання, розрізнена оборонна промисловість Європи не створена для стабільного виробництва на високому рівні.
Нині це намагаються виправити, однак на будь-які масштабні зміни традиційно потрібен час, якого в України немає.
Прогалину, створену браком постачань від США, Європа не може заповнити, бо просто немає чим, пише The Washington Post. Незамінність певних типів допомоги 3 липня підтвердив Володимир Зеленський.
«Є деякі пункти, яких Європа, на жаль, станом на сьогодні не має. Надто коли ми говоримо про PAC-3. Маю на увазі ракети для систем Patriot. Це критично важливо. Також коли ми говоримо про самі системи», – зазначив президент України.
Як стверджують аналітики видання, розрізнена оборонна промисловість Європи не створена для стабільного виробництва на високому рівні.
Нині це намагаються виправити, однак на будь-які масштабні зміни традиційно потрібен час, якого в України немає.
Прем’єрка Данії Метте Фредеріксен пропонує тим часом інвестувати в український оборонпром, який іще має резерви і працює «швидше, краще й дешевше, ніж усі інші». В такий спосіб нарощувати виробництво потрібної зброї й боєприпасів.
«Якщо виникнуть будь-які прогалини, я вважаю, ми маємо їх заповнити… Тому нам потрібна додаткова фінансова підтримка з боку інших європейських країн для нарощування виробництва в Україні», – наголосила очільниця уряду Данії.
- 21 червня спецпосланець президента США Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог відвідував Білорусь 21 червня і зустрічався із Олександром Лукашенком. Після візиту Лукашенко заявив, що обговорював із Келлогом можливість припинення вогню між Україною та Росією. За його словами, він озвучив позицію російського лідера Володимира Путіна, згідно з якою припинення вогню можливе за умови припинення Україною нападів на російську територію. Келлог відповів, що його слова були вирвані з контексту.
- 1 липня Кремль, а згодом і Єлисейський палац повідомили про телефонну розмову Емманюеля Макрона з Володимиром Путіним. Припинення бойових дій, наголосив очільник Росії, можлива, якщо Захід перестане постачати Україні озброєння. Також Путін зауважив у розмові з Макроном, що Україна збереже незалежність, якщо визнає російський контроль над чотирма українськими областями і Кримом, які Путін оголосив «частиною Росії».
- 2 липня стало відомо про призупинення США надання Україні деяких видів озброєння, зокрема і ракет для ППО, необхідних для захисту цивільного населення від ракетних атак Росії.
- 2 липня речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).