Речник Кремля Дмитро Пєсков 2 липня заявив, що «чим менше озброєння буде поставлено Україні, тим швидше завершиться спеціальна військова операція» (так у Росії називають війну проти України).
Так речник російського президента Володимира Путіна відреагував на заяву Білого дому про те, що Сполучені Штати зупиняють поставки деяких видів зброї, обіцяної за часів адміністрації Байдена Україні для використання у війні з Росією, після того, як Пентагон підтвердив, що запаси США занадто скоротилися.
Речниця Білого дому Анна Келлі заявила, що після огляду Міністерством оборони військової підтримки США іншим країнам ухвалили рішення «поставити інтереси Америки на перше місце».
Про які типи зброї йдеться, офіційно не повідомляють. За даними NBC News, що посилається на свої контакти в Пентагоні й Конгресі, міністр оборони США Піт Геґсет дав вказівку зупинити надсилання в Україну партії ракет і боєприпасів. Серед них ракети-перехоплювачі для систем ППО Patriot, снаряди для гаубиць, ракети Hellfire, ракети «повітря-повітря».
Упродовж останніх місяців на тлі активізації російських повітряних ударів по українських містах Київ постійно звертається до західних союзників із проханнями про збільшення постачання систем протиповітряної оборони. Під час завершальної пресконференції саміту НАТО в Гаазі минулого тижня президент Дональд Трамп оголосив, що США розглянуть можливість надання Україні додаткових систем Patriot.
Водночас Сполучені Штати, які надали Україні зброї і військової допомоги на суму понад 66 мільярдів доларів із моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року, закликали союзників, щоб ті надали Україні системи протиповітряної оборони й інше обладнання. Але багато хто неохоче відмовляється від своїх високотехнологічних систем, особливо країни Східної Європи, які також відчувають загрозу з боку Росії.
Раніше сьогодні Міністерство закордонних справ України повідомило, що до МЗС на доручення міністра Андрія Сибіги 2 липня був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель, і «ключовою темою розмови стала військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації Росією агресії і терору проти України».
Українська сторона наголосила, що будь-яка затримка чи зволікання з підтримкою оборонних спроможностей України «лише спонукатиме агресора продовжувати війну і терор, а не шукати миру».
Міністерство оборони України повідомило, що українська сторона не отримувала від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги.
«Українська сторона звернула увагу на повідомлення щодо затримки постачання певних елементів виділених раніше пакетів оборонної допомоги від Сполучених Штатів і зʼясовує актуальні фактичні обставини постачань», – йдеться в повідомленні.
Міністерство оборони України, зокрема, запросило телефонну розмову з колегами зі США «для додаткового уточнення деталей».
Американський Інститут вивчення війни у травні заявляв, що російський лідер Володимир Путін намагається переконати Захід зупинити підтримку України.
ISW раніше неодноразово наголошував, що Росія просуває вимоги, рівносильні повній капітуляції України, і що РФ продовжуватиме просувати цю мету доти, доки Путін вірить, що може військовим шляхом перемогти в Україні. Щоб змінити це, зазначають аналітики, потрібна подальша підтримка України Заходом, зокрема США.
Речник Кремля Дмитро Пєсков в інтерв’ю британській телекомпанії Sky News, опублікованому 20 червня, заявив, що Росія не має наміру укладати перемир’я з Україною, як пропонували, зокрема США, оскільки має «стратегічну перевагу» у війні.
Форум