18-річний син очільника Чечні Рамзана Кадирова – Адам, відомий тим, що має набільшу кількість нагород у республіці, а у 2023 році він отримав звання «Героя Чеченської Республіки» після того, як побив у СІЗО обвинуваченого у спаленні Корану Микиту Журавля. Адам Кадиров також, попри свій юний вік, займає посади секретаря Ради безпеки Чечні та начальника відділу безпеки глави Чечні. Тепер син Кадирова у всіх на вустах через своє пишне весілля, де він стріляв із золотого пістолета, хизувався годинником Jacob & Co Billionaire Ashoka і позував у підсанкційному для Чечні мерседесі за майже чверть мільйона доларів.
Деталі про весілля найвідомішого із синів Рамзана Кадирова, а також реакції на нього – зібрав проєкт Радіо Свобода «Кавказ.Реалії».
Якщо про одруження старшого сина очільника Чечні Рамзана Кадирова – Ахмата та середнього Елі, стало офіційно відомо лише після їхньої зустрічі з Путіним, то про факт одруження Адама першою повідомила його сестра Айшат.
У лютому цього року вона покинула пост віцепрем’єра Чечні та видалила публікації у своєму інстаграмі. І от, після довгої перерви, там з’явився такий пост:
У сторіз Айшат розповіла, що наречену Адама звуть Медні, вона родом з родового села Кадирових Ахмат-Юрта (у минулому Центорої), де й 28 червня відбулося святкування.
Айшат наголосила при цьому, що Адам одружується вперше. Ймовірно, це пов’язане з публікацією «Новой газеты. Європа», де минулого літа писали, що Адама Кадирова нібито одружили одночасно з братом Елі.
«Наслідний принц падишаха»
За деякими повідомленнями обраницею Адама Кадирова нібито стала неповнолітня родичка найближчого соратника глави Чечні, депутата Держдуми Адама Делімханова.
За даними джерел «Кавказ.Реалії», Медні є онукою Делімханова, дитиною його старшої дочки, яка веде непублічне життя.
У Росії офіційно дозволені шлюби з 18 років, однак у деяких випадках місцева влада може схвалити одруження і в 16 років.
У Чечні одруження дозволяється із 14 років.
За інформаціїю ЗМІ матір'ю Адама Кадирова є Заміра (Індіра) Джабраілова. У 14 років вона перемогла на єдиному в історії Чечні конкурсі краси (2006 рік). Через 1,5 року Заміра, нібито, народила сина від Рамзана Кадирова. Розслідувачі видання «Проект» стверджують також, що у 2006 році 14-річна Фатіма Хазуева стала матір'ю Елі Кадирова, середнього сина політики. При цьому офіційно і Елі, і Адама називають дітьми першої дружини Рамзана Кадирова Медні. Про це ж пишуть і чеченські опозиційні активісти.
Золотий пістолет та скандали з годинниками
Як розповіли місцеві жителі, в’їзд до Ахмат-Юрта був повністю перекритий за три дні до весілля – пропускали лише запрошених на урочистість гостей. Але й для них було багато обмежень: вони мали бути скромно одягненя, без дорогих прикрас. Знімати фото та відео було суворо заборонено.
Однак самого Адама Кадирова і його найближчого оточення, схоже, це не стосувалося. Принаймні, такий висновок можна зробити з небагатьох знімків, що з’явилися у мережі.
Адам Кадиров стріляв у повітря із золотого пістолета, сидячи за кермом підсанкційного Mercedes-Benz G-Class Stronger Than The 1980s (коштує приблизно 200 тисяч доларів), причому син Кадирова ще немає права за законами Чечні керувати автомобілем.
На лівій руці у Адама Кадирова був годинник Jacob & Co. Billionaire ASHOKA з білого золота, прикрашений 320 діамантами. Вартість оригінальної версії цього наручного годинника становить сім мільйонів доларів (близько 550 млн ромыйських рублів за курсом на 30 червня). Такі годииники роблять в одному екземплярі, писав сайт РБК у 2020 році.
Ще один годинник через це весілля обговорюють у Чечні.
Командир чеченського спецназу «Ахмат» Апті Алаудіновим, за його словами, заради весілля Адама Кадирова «відпросився на пару днів» і приїхав додому в годиннику Badollet Observatoire 1872 Chronograph.
Телеграм-канал «ВЧК ОГПУ» написав, що він коштує 270 тисяч євро, а сайту «Кавказ.Реалії» вдалося знайти пропозиції від 155 тисяч євро (14,2 млн рублів).
«Якби навіть у мене був годинник на 270 тисяч євро, чому я повинен соромитися? <...> Чи маєте ви що протиставити мені щодо моєї чистоти? Якщо я щось у когось вкрав, десь відібрав – тоді будь ласка», – відповів Алаудінов авторам телеграм-каналу, назвавши їх «півнями», які працюють на МІ-6.
Що зі старшим Кадировим?
Інтригою весілля Адама Кадирова залишається те, чи був на ньому сам Рамзан Кадиров.
За кілька днів до весілля у Грозному розпочався з’їзд головних архітекторів суб’єктів РФ, де Рамзану Кадирову (за встановленою під час його правління традицією) присудили найвищу професійну нагороду за внесок у розвиток містобудування. Але ні на саму церемонію, ні на святкуванні після неї, Кадиров-старший не прийшов. Нагороду за нього отримав міністр економічного та територіального розвитку Чечні Рустам Шаптукаєв. Він же зачитав вітальне слово від очільника Чечні.
Тоді ж серед жителів Чечні стало поширюватися голосове повідомлення, записане заступником міністра друку республіки Сайд-Магомедом Башировим, у якому він закликає «молитися за Рамзана», щоб «господь зцілив його».
«Становище таке, що ми повинні терміново допомогти… Робіть дуа за нашого Рамзана Хаджі», – каже Баширов у голосовому повідомленні чеченською мовою, яке опублікував опозиційний рух «Niyso».
Це ж голосове повідомленя є в розпорядженні редакції «Кавказ Реалії».
Щоправда, пізніше Баширов заявив, що йшлося у повідомлення не про Рамзана Кадирова. Мовляв, він же не уточнював прізвища, не називав його «Рамзаном Ахматовичем, падишахом («Паччахь») або «батьком народу» («Мекх-Да»)». Йшлося нібито про Рамзана Сатаєва, заступника муфтія Чечні, який лікується у федеральному центрі серцево-судинної хірургії в Астрахані.
Джерело «Кавказ.Реалії» в республіці підтвердило, що він хворий і проходить обстеження, але наскільки критичний стан Рамзана Сатаєва, невідомо.
Про те, що лікарі борються за життя не Сатаєва, а Кадирова, за день до весілля написали активісти з «Niyso».
Однак, джерела редакції «Кавказ.Реалії» стверджують, що Рамзан Кадиров провів з гостями весь день весілля до глибокої ночі. Виходив він лише тричі – як стверджується, для того, щоб помолитися.
Водночас, гучне святкування в родині «падишаха» вперше проходить удома, а не десь на виїзді в банкетному залі. Це може бути пов’язано з його самопочуттям Кадирова, вважають аналітики.
Рамзан Кадиров 2 червня реагував на чутки про своє здоров’я, заявивши, що проживе стільки, скільки йому приписано, і назвавши смерть «шляхом кожного». На тлі суперечливих повідомлень про його можливу відставку та погіршення здоров’я, а також філософських постів у соціальних мережах, експерти розмірковують про те, що стоїть за такими заявами глави Чечні.
Політичний фактор
Через стан здоров'я Рамзана Кадирова весілля Адама могли не відкладати, вважають чеченські активісти.
У Кремлі дуже хотіли б, щоб діти Кадирова були старшимиДишні
«Через юний вік синів Кадирова питання з повноцінною передачею влади ускладнюється. У Кремлі дуже хотіли б, щоб діти були старшими. Але вони все одно вирішили штучно їх підтягувати до потрібних параметрів: призначення, регалії, згадки в ЗМІ, ну і, звичайно, одруження. Російський режим в окупованій Чечні дуже зав’язаний на родинних стосунках в надії зберегти таким чином лояльність. Цінуються не професійні навички чи компетенція, а близькість до родини, клановість. Тому вони всіляко намагаються зміцнювати та розширювати свій «клан», намагаються робити це якомога раніше», – пояснює у розмові з редакцією представник «Niyso» Ансар Дишні.
Політолог Дмитро Дубровський, який переконаний, що владу в Чечні в майбутньому готуються передати саме Адаму Кадирову, звернув увагу, що розмах, з яким пройшло весілля підлітка, по всій Росії заборонений.
У Кремлі розуміють, що публічне, жахливе марнотратство під час війни все-таки не є бажанимДубровський
«Така розкішна організація під час війни карається в Москві, ми вже неодноразово це спостерігали. Зовсім недавно були розбірки з «Альфа-Банком», який на полях міжнародного економічного форуму лив французьке шампанське і ложками буквально давав чорну ікру. У Кремлі розуміють, що публічне, жахливе марнотратство під час війни все-таки не є бажаним. Нехай це буде тихо, але все ж не треба про це кричати на весь світ. І ось це дуже цікава історія – тобто, і тут Чечня стає абсолютним винятком. Тим більше, коли йдеться про «наслідного принца»», – наголошує Дубровський.
Розмови про можливого наступника в особі Адама Кадирова почалися у 2023 році з різкого злету тоді 15-річного підлітка кар’єрними сходами.
Поштовхом до цього стало побиттяв СІЗО Грозного збвинуваченого у спаленні Корану Микиту Журавля. Підліток, син очільника Чечні, зробив це на камеру. Правоохоронна система Чечні ніяк порушень не виявила, а сам Рамзан Кадиров заявив, що пишається сином.
Після цього Адам Кадиров очолив службу безпеки свого батька – таку ж посаду обіймав нинішній глава Чечні в уряді Ахмата Кадирова, першого проросійського президента республіки. Тепер Адам входить до «Книги рекордів Росії» – як наймолодший начальник служби безпеки глави суб’єкта федерації.
Пізніше підліток став «куратором» сформованих у Чечні батальйонів Міноборони імені Байсангура Беноєвського та шейха Мансура, «Російського університету спецназу» в Гудермесі, де проходять підготовку так звані добровольці на війну проти України, та всієї системи МВС у регіоні. У квітні 2023 року він став ще й секретарем Ради безпеки Чечні.
Адам Кадиров Чечні у тому ж році, тобто у свої 15 років, отримав звання Героя республіки. Потім його стали нагороджувати й в інших регіонах: підлітку вручили найвищі ордени за заслуги перед Татарстаном, Карачаєво-Черкесією та Кабардино-Балкарією. Він був нагороджений чеченським орденом «Даймехкан Сій» («Гордість нації») та релігійними орденами «За заслуги перед Уммою» і «За служіння релігії Іслам» I ступеня, медаллю «Трудова доблесть Росії» та «За внесок у розвиток Російського університету спецназу» I ступеня.
При цьому частину цих нагород і звань Адам Кадиров не міг отримати через вік – такі умови прописані в законі Чеченської Республіки.
Редакція «Кавказ.Реалії» публікує оновлений список родичів глави Чечні Рамзана Кадирова у владі. За два роки після публікації першого такого списку багато що змінилося – у ньому стало менше найближчих членів сім’ї, але розширилося коло інших родичів за рахунок, зокрема, їхніх дітей.