Доступність посилання

Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки
Київ. Ранок 4 липня 2025 року. Згорілі автомобілі і пошкоджений навчальний заклад внаслідок російської повтіряної атаки

Live Війна Росії проти України. Усі новини на цей час

Радіо Свобода розпочало вести цей блог 24 лютого 2022 року. День за днем ми розповідаємо, як Україна чинить відсіч повномаштабній агресії Росії та про спроби США та країн Європи досягти миру

Повітряні атаки РФ: як Україні захиститись від «Шахедів»

США припиняють постачання деяких видів озброєння Україні, про це повідомив телеканал CBS із посиланням на заяву Білого дому.

У ній ідеться про те, що «ухвалене рішення поставити на чільне місце інтереси Америки після того, як міністерство оборони провело огляд військової допомоги, яку надає наша країна іншим країнам світу». За даними джерела CBS в адміністрації, причиною стали побоювання з приводу скорочення власних арсеналів США.

Офіційно не повідомляється, про які типи зброї йдеться. Однак, за даними NBC News, що посилається на джерела в Пентагоні та Конгресі, міністр оборони Піт Геґсет дав вказівку зупинити надсилання в Україну партії ракет та боєприпасів – серед них ракет-перехоплювачів для систем ППО Patriot, снарядів для гаубиць, ракет Hellfire і «повітря-повітря».

Ці озброєння виділялися в межах пакета допомоги Україні, схваленого адміністрацією Джо Байдена. Пауза в постачанні озброєнь триватиме до завершення оцінки стану американських арсеналів озброєнь, розпочатої кілька тижнів тому за вказівкою міністра оборони США.

Міноборони України заявило, що не отримувало від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги. Українська сторона також попросила провести телефонну розмову з американськими колегами, щоб уточнити деталі.

У Києві наголошують: будь-яка затримка військової допомоги «лише підштовхує агресора продовжувати війну і терор, а не шукати шляхи до миру».

​Про це та інше йтиметься в ефірі Радіо Донбас Реалії. Дивіться наживо – о 16:30 на @Радіо Свобода:

Ткаченко розкритикував КМДА через відсутність мобільних укриттів у Києві

Голова Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко 2 липня висловився за спорудження мобільних укриттів у столиці попри твердження міської державної адміністрації, що для цього потрібні зміни в законодавстві.

Таким чином він прокоментував заяву директора Департаменту муніципальної безпеки Київської міської державної адміністрації Романа Ткачука, який вказав на відсутність повноважень для розміщення таких укриттів у столиці. За словами Ткачука, ця реакція його «не дивує».

«Ми це вже проходили. В них не було повноважень евакуйовувати занедбані автівки, ми запустили цей процес. Вже більше 600 авто вивезли на майданчики. Механізм ми зробили, і він працює», – згадав він.

Ткачук додав, що мобільні укриття – не його забаганка, а вимога воєнного часу:

«Не треба прикриватися папірцями. Папір не захистить від ракети чи дрона. Маємо діяти на випередження, маємо рятувати життя. Бо ми могли б це зробити, якби не публічна профанація з боку деяких осіб».

Раніше сьогодні ж КМДА заявила, що Київ «не має права вводити мобільні укриття в експлуатацію, витрачаючи бюджетні кошти, без змін у законодавстві».

«Київ неодноразово порушував це питання ще з 2022 року. Попри наявність стандартів на виробництво, досі не існує нормативів на введення таких укриттів в експлуатацію. Це означає, що місто не має права офіційно вводити їх в експлуатацію, вносити до фонду захисних споруд чи навіть позначати як «Укриття», – йдеться в коментарі Ткачука, оприлюдненому КМДА.

Ткачук додав, що Київ неодноразово на рівні міської влади і через рішення Київради звертався до Кабінету Міністрів із закликом врегулювати це питання на законодавчому рівні. За його словами, ще два роки тому в столиці визначили місця для можливого встановлення укриттів і провели консультації з виробниками.

Напередодні Ткаченко розкритикував міську владу за відсутність модульних укриттів у Києві. Він заявив, що виносить питання облаштування модульних укриттів в столиці на розгляд Ради оборони Києва.

СБУ: українське громадянство митрополита УПЦ (МП) Онуфрія припинене

Служба безпеки України заявляє, що за її матеріалами припинене українське громадянство Ореста Березовського, відомого як митрополит УПЦ (МП) Онуфрій. Відповідний указ підписав президент України Володимир Зеленський, кажуть в СБУ. На сайті голови держави відповідного документа поки немає.

«СБУ встановила, що Березовський (Онуфрій) добровільно отримав громадянство РФ у 2002 році. Про вказане він не повідомив уповноважені органи влади України. Водночас після цього він продовжував і надалі користуватися статусом громадянина нашої держави», – йдеться в повідомленні.

У СБУ також заявили, що Онуфрій «підтримує звʼязок з московською патріархією і свідомо протидіяв отриманню канонічної незалежності української церкви від московської патріархії, представники якої відкрито підтримують російську агресію проти України».

В УПЦ (МП) ситуацію поки що не коментували.

У травні в Україні почали перевірку Української православної церкви (в єдності з Московським патріархатом) на предмет зв’язків із Росією.

Тоді сплинув дев’ятимісячний термін, який законом був відведений церкві на те, щоб довести відсутність зв’язків із Росією.

Війна роботів, проблеми у ЗСУ та «м’ясні штурми» Росії. Війна очима волонтера з Чехії

З початку повномасштабного вторгнення Росії у лютому 2022 року 192 громадяни Чехії офіційно отримали дозвіл від президента долучитися до захисту України зі зброєю в руках. Але фронту допомагають й інші чеські громадяни, такі як Мак.

Розповідаємо про нього, а також про те, якою він бачить російсько-українську війну.

МВА повідомляє про ще одного пораненого через удар Росії по лікарні в Херсоні

У Херсоні госпіталізували ще одного постраждалого внаслідок російської атаки на медичний заклад напередодні, повідомляє міська військова адміністрація 2 липня.

«Ушпиталено 40-річного лікаря, який отримав контузію та мінно-вибухову травму внаслідок вечірнього обстрілу російськими окупантами медичного закладу у Корабельному районі», – йдеться в повідомленні.

МВА уточнює, що чоловік був на робочому місці, коли російський снаряд влучив у будівлю.

Напередодні російська армія обстріляла Херсон із артилерії. Атака пошкодила будівлю лікарні, раніше було відомо про вісьмох постражалих.

Російські військові регулярно з різних видів озброєння – ударними БпЛА, ракетами, КАБами, РСЗВ – атакують українські регіони.

Керівництво Росії заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення.

Українська влада і міжнародні організації кваліфікують ці удари як воєнні злочини Російської Федерації і наголошують, що вони мають цілеспрямований характер.

Папа Лев XIV на зустрічі з єпископами Синоду УГКЦ: молюся, щоб мир якомога швидше повернувся в Україну

Папа Римський Лев XIV заявив про «безглузду війну», яку Росія веде проти України, і наголосив, що молиться, щоб мир якомога швидше повернувся в Україну. Як повідомляє пресслужба Ватикану, понтифік сказав про це на аудієнції з Синодом єпископів Української греко-католицької церкви 2 липня.

«Звичайно, в сучасному історичному контексті нелегко говорити про надію з вами і з людьми, довіреними вашій пастирській опіці. Нелегко знайти слова розради для сімей, які втратили своїх близьких у цій безглуздій війні. Гадаю, що те саме стосується і вас, які щодня контактують з людьми, пораненими в серці й тілі. Незважаючи на це, я отримую багато свідчень віри й надії від чоловіків і жінок вашого народу. Це знак Божої сили, яка проявляється серед руїн», – сказав папа.

«Молюся, щоб мир якомога швидше повернувся на вашу батьківщину», – додав він.

У пресслужбі УГКЦ зазначили, що голова Української греко-католицької церкви Святослав подякував папі за підтримку українського народу, а також передав понтифіку списки полонених і безвісти зниклих українців.

Голова УГКЦ також запросив папу Лева XIV здійснити візит до України.

Минулого тижня папа Римський Лев XIV мав зустріч із прихожанами Української греко-католицької церкви, які здійснили офіційне паломництво до базиліки Святого Петра у Ватикані.

У травні папа Римський відреагував на чергові російські атаки на Україну, закликавши «припинити війну і підтримати будь-яку ініціативу для діалогу і миру».

Правоохоронці затримали командування батальйону на Одещині за підозрою в розкраданні

Служба безпеки України та Національна поліція 2 липня повідомляють про затримання командування батальйону в Одеській області – їх підозрюють у розкраданні та фіктивному оформленні на службу.

«Фігуранти продавали «бронь від призову», підроблені посвідчення учасників бойових дій і пальне. Це призвело до збитків бюджету України на майже 100 мільйонів гривень», – заявляє СБУ.

За матеріалами справи, організатором оборудок є колишній командир окремого батальйону, який був дисклований на території регіону. Перебуваючи на посаді комбата, він залучив до злочинів чотирьох підлеглих, в тому числі двох заступників.

Лубінець: РФ почала кампанію, спрямовану на родичів полонених і зниклих

Росія після зустрічей з українською стороною в Стамбулі розпочала «окрему кампанію з дискредитації українських державних органів», спрямовану на родичів українських військовополонених і безвісти зниклих осіб, заявив 2 липня уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець під час своєї конференції з нагоди третьої річниці перебування на посаді.

За його словами, метою цієї кампанії є підірвати підтримку, яку надає Україні Захід.

«На особисті телефони родин телефонують представники РФ, прямо представляються, що вони співробітники відповідних структур РФ і кажуть, що вашого рідного близького не хоче забирати Україна, пропонується написати окремі звернення до РФ, а також до США з метою дискредитації органів влади України», – заявив Лубінець.

Він додав, що ця кампанія зараз «набирає великих масштабів».

У Генштабі заперечили інформацію про окупацію Дачного на Дніпропетровщині

Генштаб Збройних сил України заперечив повідомлення про окупацію російськими військами Дачного у Дніпропетровській області.

«Реляції російської пропаганди про захоплення плацдарму на Дніпропетровщині не відповідають дійсності. Дачне й надалі залишається під контролем Сил оборони України», – йдеться в повідомленні.

За даними Генштабу, російські сили не полишають спроб перетнути адміністративну межу Донецької і Дніпропетровської областей, і кілька днів тому одна з невеликих розвідувальних груп противника змогла проникнути в межі населеного пункту Дачне, що на території Дніпропетровщини.

«Загарбники встигли сфотографуватися з російським триколором, однак це була остання їхня активність: українські воїни знищили окупантів. В одному з наступних штурмів двом російським військовослужбовцям пощастило більше: вони залишилися живими і потрапили в полон до бригади морської піхоти ВМС ЗС України, поповнивши обмінний фонд», – йдеться в повідомленні.

У Міноборони України прокоментували повідомлення про зупинку поставок зі США деяких типів озброєнь

Міністерство оборони України повідомляє, що українська сторона не отримувала від США офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги. Так у МОУ прокоментували повідомлення про ймовірну зупинку США постачання деяких типів озброєнь Україні.

«Українська сторона звернула увагу на повідомлення щодо затримки постачання певних елементів виділених раніше пакетів оборонної допомоги від Сполучених Штатів і зʼясовує актуальні фактичні обставини постачань. Україна не отримувала офіційних повідомлень про зупинення чи перегляд графіків постачання погодженої оборонної допомоги, тож виходимо з фактичних даних і перевіряємо деталі по кожному елементу в постачанні», – йдеться в повідомленні.

Міністерство оборони України, зокрема, запросило телефонну розмову з колегами зі США «для додаткового уточнення деталей».

Про результати контактів з американськими партнерами обіцяють повідомити додатково.

«Бити артилерією по Запоріжжю». Чому російська армія прагне захопити Камʼянське?

«У Камʼянському відбувалася саме ротація міжнародних експертів МАГАТЕ на Запорізький АЕС»

«Маючи під своїм контролем Кам'янське, окупанти фактично отримають шлях на Запоріжжя»

«Військові РФ почали діяти сміливіше, агресивніше»

Російські військові 1 липня атакували прифронтову Степногірську громаду в Запорізькій області. Під обстріл потрапила ремонтна бригада – двоє енергетиків отримали контузії, повідомив голова обласної військової адміністрації Іван Федоров. Кілька населених пунктів залишились без електрики та інтернету. Селище Степногірськ розташоване за 7 кілометрів від села Камʼянське, яке в останні кілька днів активно штурмує російська армія.

  • Чому Росія хоче захопити Кам'янське?
  • Як від контролю над цим селом залежить безпека жителів Запоріжжя?
  • За якими напрямками просувається російська армія?
  • Та як зміна ситуації позначається на можливості евакуювати цивільних?

Про все це читайте в матеріалі проєкту Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Село Камʼянське до повномасштабного вторгнення мало близько 2000 жителів. Тут є річка Янчекрак, яка впадає в зміліле Каховське водосховище, агропідприємства.

З перших днів великої війни село опинилося в сірій зоні. І через постійні російські обстріли більшість жителів виїхали.

Останнім часом російські військові пожвавили спроби штурму та намагаються закріпитися на правому березі річки, розповідає речник Сил оборони півдня Владислав Волошин. Він пояснив «Новинам Приазовʼя», чому окупантам треба здобути контроль над населеним пунктом.

«Це селище розташоване з обох боків річки Янчекрак на березі колишнього Каховського водосховища. Раніше там був споруджений міст через цю річку. І навіть тут відбувалася саме ротація міжнародних експертів МАГАТЕ на Запорізький АЕС. Противник чудово розумів, що маючи під своїм контролем Кам'янське, він фактично тримає шлях на Запоріжжя. Тому сьогодні він проводить чимало штурмових дій, намагаючись просунутися в цьому населеному пункті.

Перед тим, як проводити тут штурмові дії, майже щодня він завдавав туди артилерійських обстрілів, здійснював авіаційні удари, там фактично випалено майже все селище. Ця права сторона річки Янчекрак, яка вважається українською, там немає вцілілої будівлі», – каже він.

Головне для Сил оборони на цій ділянці – не дати окупантам перетнути річку, додає Волошин.

далі читайте тут

Клименко: до Росії повернули два тіла з військовими жетонами армії РФ

Під час процедур репатріації українські експерти виявили два тіла, на яких збереглися особисті військові жетони збройних сил Росії, повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко 2 липня.

Він оприлюднив номери жетонів:

  • АВ 846408
  • АВ 449638

«Українська сторона провела необхідні перевірки, огляди та експертизи. Як результат, дотримуючись гуманітарних принципів та домовленостей щодо репатріації, українська сторона повернула ці два тіла російській стороні в рамках офіційної процедури», – заявив міністр.

Він додав, що наразі Україна не має підтвердження, що російська сторона відповідним чином сповістила рідних цих військових, що їхні тіла знов повернули на російську територію.

Відтак голова МВС звернувся до родин російських військовослужбовців, які могли впізнати номери військових жетонів і не отримали тіло свого близького:

«Перед передачею тіл ми відібрали ДНК-зразки. Якщо у вас є підстави вважати, що один із загиблих – ваш родич, ми радимо невідкладно звернутися до Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти (ICMP)».

МЗС України запросило американського дипломата на розмову про військову допомогу США

До Міністерства закордонних справ України на доручення міністра Андрія Сибіги 2 липня був запрошений тимчасовий повірений у справах США в Україні Джон Гінкель, повідомила пресслужба МЗС.

«Ключовою темою розмови з американським дипломатом стала військова допомога США й оборонна співпраця двох держав на тлі ескалації Росією агресії і терору проти України. Заступниця міністра закордонних справ України Мар’яна Беца висловила вдячність США за надану з початку повномасштабного вторгнення Росії підтримку і підкреслила критичну важливість продовження постачань виділених раніше оборонних пакетів, з особливим акцентом на зміцнення протиповітряної оборони України», – йдеться в повідомленні.

Українська сторона наголосила, що будь-яка затримка чи зволікання з підтримкою оборонних спроможностей України «лише спонукатиме агресора продовжувати війну і терор, а не шукати миру».

За червень на Сумщині загинули 12 цивільних, серед яких двоє дітей – ОВА

У Сумській області в червні загинули 12 мирних жителів, у тому числі двоє дітей, повідомив голова Сумської обласної військової адміністрації Олег Григоров.

За його даними, російські війська здійснили в червні 2593 обстріли з різних видів озброєнь – ударних дронів, артилерії, мінометів і корегованих авіабобм. Поранень зазнали 78 людей, із них 10 дітей.

Майже 150 приватних та 34 багатоповерхові будинки пошкоджені внаслідок ударів, також частково зруйновано три заклади системи освіти та одну – системи охорони здоров’я.

Шмигаль: 6 тисяч місць підготували для поховань на Національному військовому кладовищі

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив про завершення будівництва першого пускового комплексу першої черги Національного військового меморіального кладовища.

Для поховань, за його словами, підготували шість тисяч місць.

«Найближчим часом тут розпочнуться перші поховання. Триває будівництво другого пускового комплексу. Попереду ще багато роботи», – написав голова уряду в телеграмі 2 липня за підсумками наради щодо реалізації проєкту Національного військового меморіального кладовища.

У нараді, як повідомив прем’єр, взяли участь представники уряду, Київської обласної військової адміністрації, Українського інституту національної памʼяті, ветеранських і громадських організацій, історики і родинами загиблих.

Минулого року уряд офіційно визначив розташування Національного військового кладовища на двох ділянках у Гатненській громаді Фастівського району Київської області.

СБУ: студент університету в Черкасах коригував російські удари по регіону

Служба безпеки України повідомила 2 липня, що співробітники контррозвідки СБУ викрили агента ФСБ у Черкасах. За повідомленням, 20-річний студент місцевого університету на замовлення російської спецслужби коригував ракетно-дронові атаки по регіону.

СБУ повідомляє, що фігурант раніше жив у Луганську, але ще до початку повномасштабної війни переїхав до Черкас і вступив до вишу. Згодом, за інформацією відомства, студент потрапив у поле зору російської спецслужби, коли шукав легких грошей у телеграм-каналах.

«Після дистанційного вербування агент почав звітувати ворогу про наслідки «прильотів»: шукав місця влучання та робив для куратора звіти із фото. Наступним його завданням був пошук бойових позицій радіолокаційних станцій Сил оборони», – зазначають в українській спецслужбі.

СБУ вказує, що фігурант шпигував за адмінбудівлею обласного управління Національної поліції, намагаючись визначити рівень захисту зовнішнього периметра режимного об’єкта.

Під час обшуку за місцем проживання у студента вилучили телефон із підготовленим «звітом» для ФСБ, йдеться в повідомленні.

Слідчі Служби безпеки повідомили затриманому про підозру за ч. 2 ст. 111 Кримінального кодексу України (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану).

В ISW проаналізували використання Росією мотоциклів у штурмах в Україні

Російське військове командування модернізує полігони, включаючи до них мотоциклетні траси, і, як повідомляється, має намір закупити до 200 тисяч мотоциклів китайського виробництва для російських військових, пише у своєму звіті американський Інститут вивчення війни (ISW).

Аналітики звертають увагу на те, що Міністерство оборони Росії опублікувало наприкінці червня відеозаписи, на яких російські чиновники відвідують Новосибірське вище військове командне училище і новий військовий полігон у Краснодарському краї, і наголосило, що Росія створює програми підготовки мотоциклістів на цих об’єктах.

При цьому заступник міністра оборони Росії Юнус-Бек Євкуров заявив, що полігон Краснодарського краю має сучасний тренажер для мотоциклів, всюдиходів і квадроциклів, і зазначив, що Росія модернізувала понад 200 навчальних центрів з урахуванням нової тактики, яку російські війська використовують у війні проти України.

Однак російські джерела продовжують спекулювати щодо здатності Міністерства оборони Росії формалізувати і поліпшити використання мотоциклів у штурмах, зауважують в ISW.

«Примари над Кримом»: як дрони ГУР нищать системи ППО в окупованому Криму

Сили ГУР МО України продовжують знищувати російські системи протиповітряної оборони в окупованому Криму.

Що саме знищили цього разу?

І чому це важливо?

Про це розповідає проєкт Радіо Свобода Крим.Реалії.

Головне управління розвідки Міноборони (ГУР МО) України заявило про знищення російської військової техніки в Криму.

За даними відомства, дрони спецпідрозділу Prymary вразили елементи ЗРК С-400 «Тріумф», зокрема:

  • дві багатофункціональні РЛС управління 92Н2Е;
  • дві РЛС виявлення 91Н6Е;
  • пускову установку комплексу С-400.

«Радари – це «очі» ворожої системи ППО. Без них зенітні комплекси стають небоєздатними», – йдеться в повідомленні.

Коли саме це сталося – розвідка не уточнює.

Кінець «Тріумфу»

Перераховані у зведенні МО ГУР радари і пускова установка входять до складу зенітних ракетних комплексів С-400 «Тріумф».

Комплекс ППО С-400 «Тріумф» є модифікацією ЗРК радянської розробки С-300 «Фаворит». За кодифікацією МО США і НАТО називається SA-21 Growler (ревун, буркотун з – ред.).

Контрактна вартість на експорт одного дивізіону з чотирьох машин зенітного ракетного комплексу С-400 – близько 1,25 млрд доларів.

У збройних силах РФ дивізіон С-400 «Тріумф» включає в себе:

  • пункт бойового управління,
  • радіолокаційний комплекс, до шести зенітних ракетних комплексів (ЗРК)
  • і комплекс засобів технічного забезпечення.

До складу засобів управління входить:

  • пункт бойового управління 55К6Е і
  • РЛС виявлення 91Н6Е

Кожен ЗРК може включати в себе до 12 пускових установок, здатних запускати різні типи ракет.

Комплекс С-400 «Тріумф» прийнятий на озброєння ЗС РФ в 2007 році. Він має більш просунуті можливості, ніж С-300.

Як вказує в брошурі виробник ЗАТ «Азмаз-Антей», дальність ураження аеродинамічних цілей становить від 2 до 200-250 км при висоті польоту цілі від 5 метрів до 35 кілометрів. По балістичних цілях – на дальності від 5 до 60 км. Максимальна швидкість польоту цілі може становити до 4,8 км/с. В окремих російських джерелах заявляється про дальність дії 400 км по аеродинамічних цілях.

За даними російських ЗМІ, в рік виробляється три комплекси С-400. З 2012 року в армію РФ, за даними відкритих джерел, надійшло 57 ЗРК С-400. Як правило, їх розташовують у прикордонних районах Росії, а Москву прикривають два С-400.

В анексованому Криму на початок війни у Росії було шість комплексів С-400: по два в Севастополі та Феодосії і по одному в Євпаторії та Джанкої.

Далі читайте тут

Мерц: постачання Taurus Україні «залишається варіантом», Німеччина не стане стороною у війні, як каже Путін

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що не виключає постачання далекобійних крилатих ракет Taurus Україні, про які неодноразово просив Київ.

«Це є і залишається варіантом», – сказав Мерц в інтерв’ю німецькому мовнику ARD.

При цьому він наголосив, що Німеччина не стане стороною війни в разі постачання цих ракет, як раніше заявляв російський лідер Володимир Путін.

«Німеччина не стане стороною у війні. Те, що він щойно сказав, те, що ви тут процитували, – цього не станеться», – сказав канцлер.

Він зазначив, що системи Taurus є складними, і їхнє обслуговування потребує тривалого навчання українських військових – щонайменше шість місяців.

ОВА: у Нікополі через російську атаку FPV-дроном поранені чотири людини

Четверо людей поранені в Нікополі через російську атаку FPV-дроном, повідомив 2 липня голова Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак.

«Всі госпіталізовані. Чоловік 65 років – «важкий». Ще двоє, 44 і 49 років, і 40-річна жінка – у стані середньої тяжкості», – написав Лисак у телеграмі.

Крім того, за його словами, пошкоджені два автомобілі.

БІЛЬШЕ

XS
SM
MD
LG