Європейські держави стурбовані рішенням Ірану зупинити співпрацю з Міжнародним агентством з атомної енергії.
Речник Міністерства закордонних справ Німеччини Мартін Гізе заявив, що це рішення є «катастрофічним сигналом».
«Для дипломатичного вирішення критично необхідно, щоб Іран працював з МАГАТЕ», – заявив він.
За день до набуття законом чинності президент Франції Еммануель Макрон закликав російського лідера Володимира Путіна переконати Іран відновити співпрацю з МАГАТЕ, на що Кремль погодився, повідомляють джерела Радіо Свобода.
Путін також висловив підтримку дипломатичному врегулюванню. Воно потенційно може включати нульове збагачення в Ірані, що є неприйнятним для Тегерана варіантом.
Макрон попередив, що без міцної угоди між Тегераном і Вашингтоном щодо ядерної програми Ірану європейські держави розпочнуть процес повторного запровадження санкцій ООН проти Ісламської республіки.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Іран підготувався до мінування Ормузької протоки – ReutersСпівробітник вашингтонської організації «Ініціатива щодо ядерної загрози» Ерік Брюер назвав зупинку співпраці Тегерану з МАГАТЕ початком «нової та небезпечної фази».
«Завдання зрозуміти, що відбувається на ядерних об’єктах Ірану, нових і старих, повністю ляже на розвідувальні організації», – написав Брюер, колишній аналітик розвідки США, на X.
В інтерв’ю CBS News, яке вийшло в ефір 1 липня, міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі заявив, що Тегеран залишається відкритим для переговорів з Вашингтоном.
«Я не вірю, що переговори відновляться так швидко», – сказав Аракчі, відповідаючи на пропозицію Трампа розпочати переговори вже цього тижня. Тим не менш, він наголосив, «двері дипломатії ніколи не будуть повністю закриті».
Втім, цього тижня Трамп, схоже,змінив свою позицію щодо переговорів з Ісламською республікою, написавши на своїй платформі Truth Social, що він «нічого не пропонує Ірану… і я навіть не розмовляю з ними, оскільки ми повністю знищили їхні ядерні об’єкти».
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Голова МЗС Ірану виключив можливість швидкого відновлення ядерних переговорів зі СШАСполучені Штати та Іран провели п’ять раундів непрямих переговорів щодо ядерної програми Тегерана, перш ніж переговори зірвалися, що спонукало Ізраїль 13 червня завдати авіаударів по іранських ядерних об’єктах та військових цілях.
Сполучені Штати вступили в конфлікт 22 червня, приєднавшись до Ізраїлю, завдавши удару по трьох основних іранських ядерних об'єктах, в тому числі сильно укріплений підземний об’єкт у Фордо.
Повний вплив 12-денного конфлікту з Ізраїлем на ядерну програму Ірану все ще невизначений. Хоча Іран стверджує, що його ядерні об’єкти були сильно пошкоджені, він все ж пообіцяв продовжувати програму, наполягаючи, що вона є мирною.
Минулого тижня голова МАГАТЕ Рафаель Ґроссі заявив, що Іран може відновити збагачення урану «за лічені місяці».
Президент Ірану Масуд Пезешкіан 2 липня ввів у дію закон, ухвалений парламентом минулого місяця, про призупинення співпраці з Міжнародним агентством з атомної енергії, повідомляють іранські державні ЗМІ.
Тегеран неодноразово звинувачував орган ООН з ядерного нагляду в упередженості, стверджуючи, що він співпрацює із західними країнами та Ізраїлем проти Ірану.
Роками Ґроссі критикував Іран за, на його думку, відсутність співпраці в зусиллях агентства щодо розслідування раніше нерозкритих ядерних об’єктів. Зрештою, це призвело до того, що Рада керуючих МАГАТЕ минулого місяця видала рідкісну резолюцію про невиконання зобов’язань проти Ірану, яка, за твердженням Тегерана, сприяла атакам Ізраїлю.
ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ: Зміна позиції Трампа щодо переговорів з Іраном викликала розгубленість в Тегерані